Professionell coaching skapar en bättre värld
måndag 22 juni 2026

Professionell coaching skapar en bättre värld

Vi vill påstå att coaching skapar en bättre värld! Ända sedan vi startade vår coach-verksamhet har vi som vår mission: ”Vi skapar en bättre värld, med hjälp av professionell coaching – en människa i taget”. Efter att ha coachat på heltid i drygt 20 år och varit mastercoacher i drygt 10 år vet vi detta. Hos varje människa (individ, team och organisation) som blir mer medveten om sina styrkor, sina ”överstyrkor”, sina beteenden och sina utmaningar – och därefter agerar i enlighet med sin inre röst, sina värderingar, sina unika förmågor och rätt ansvarstagande sprider det sig som ringar på vattnet. Vi vet detta, då flera kursdeltagare på våra coachutbildningar och tusentals chefer och ledare vi coachat och utbildat, genom åren, har upptäckt coachingens effekt, resultat och innerlighet, fått nytta av metoden och teknikerna. Coaching, coachande förhållningssätt och coachande ledarskap bidrar till att skapa medvetenhet som i sin tur leder till fler medvetna val, sundare perspektiv, till gagn för flera, tryggare och tydligare ledarskap, ödmjukare interaktioner i relationer, rätt ansvarstagande och bättre grundade beslut.

Coaching kan upplevas på många olika sätt, nivåer och dimensioner. Det ser olika ut beroende på var i världen man befinner sig. Inom ICF pratar man om tre sorters coaching idag; transaktionell, ontologisk och transformerande. I den transaktionella coachingen fokuserar man på transaktioner – ”VAD:et” – görande, handlingar, situationen du står i, mål och resultat. I vissa länder och miljöer är det fokus på transaktionell coaching som råder. Ontologisk coaching handlar om personen – varandet med fokus på ”VEM:et” – personlig utveckling och individens beteenden, lärande, växande och agerande i livet och arbetslivet. I Sverige förekommer både transaktionell och ontologisk coaching, och dessutom transformerande coaching. Transformerande coaching går rakt på kärnan i det som behöver växa eller transformeras för att nå det vi vill nå. Här går vi mer på djupet i människan och hennes beteenden och synliggör olika medvetande-nivåer och själsliga perspektiv men även värderingar, behov, rädslor, begränsande sanningar, dolda resurser och potential.

Den professionella coachingen möter klienter på alla dessa nivåer och med olika coachämnen, processer och mål. Vi använder medvetet alla tre perspektiv i vår coaching, och i våra utbildningar, vilket även resonerar med ICF´s nya utvärderings-mallar ACC- bars, PCC-markers och MCC-bars, inte minst vid facilitering av klientens utveckling genom att tydliggöra både hur klienten växer i sitt VAD och sitt VEM. Vi coachar, guidar, faciliterar och förlöser våra klienter i deras utveckling. Vi sår frön, vi ser växande och får även se när klienter skördar; uppnår sina mål, får avgörande insikter och stärks i sitt varande och i sin transformation dvs sitt nya och utvecklade sätt att vara och navigera i livet och i uppdrag, utmaningar och relationer.

Ju mer vi coacher utvecklar oss själva som människor och i vår profession desto mer kan vi hålla, utmana och stötta våra klienter till mer omfattande, rikare, större och djupare insikter och växande. Detta i sin tur bidrar till en bättre värld eftersom våra klienter interagerar med andra på nya och mer medvetna sätt, till gagn för fler och deras verksamheter. Fortsätt utveckla dig som coach – för dig, dina klienter, deras välmående och verksamheter och vår fantastiska profession!

”Who you are is how you coach!” sa Fiona Adams, vår lärare i Coaching Supervision (coachande handledning på svenska) på Supervision Academy i London. Vi instämmer. Har du fokus på görande coachar du transaktionellt. Har du fokus på människan blir det ontologiskt och har du varit på djupet med dig själv och i ditt coacharbete blir det mer transformerande coaching. Våra klienter är också olika. En del vill först och främst uppnå mätbara resultat, andra vill lära känna sig själva, utvecklas och förändra beteenden och vissa vill ha djupare insikter, gedigen personlig utveckling och utforska sin potential mer på djupet.

Vi vill uppmuntra dig som professionell coach att fortsätta utveckla dig och din coachkompetens – certifiera dig och fortsätta certifiera dig, och fördjupa din coaching och din förståelse för dina klienters processer och parallellprocesser, med coachande handledning – för dig, för dina klienter och för världen! Ju fler vi är som certifierar oss och tar oss till PCC och MCC och regelbundet använder coachande handledning desto större effekt kan vi göra för våra klienter och de som de i sin tur möter, leder, samskapar och lever med. På så sätt är vi med och gör världen till en mer medveten och bättre plats att leva på.

Värdefullt och stärkande är att det idag finns mycket forskning gjord på den professionella coachingens effekter. Vår coaching gör skillnad – på riktigt! Nedan ett par exempel från ICF.

Vi på CoachMastery erbjuder vidareutbildning i Professionell Coaching inom Coachande Handledning (Coaching Supervision), Transformerande Coaching, Intuitiv Coaching, Coachande Konfliklärande och Tillit – Trust at Work. Samtliga utbildningar ger CCE-poäng. Läs mer på vår hemsida: https://www.coachmastery.se/utbildningar

Välkommen att höra av dig med frågor och anmälan!

Britt Weide, MCC & Ann Kellheim, MCC från CoachMastery